';

Polerowanie kamieni naturalnych

Etapowe polerowanie kamieni

Kamienie naturalne z całą pewnością nie mogą narzekać na brak zainteresowania i popularności. Ich elegancki, luksusowy wygląd, a także wspaniałe właściwości użytkowe sprawiają, że stanowią one wyjątkowo pożądany materiał do wykończenia posadzek, ścian, schodów, kominków, parapetów, czy blatów roboczych. Aby móc cieszyć się jednak z upragnionych efektów, konieczne jest powierzenie tej usługi w ręce specjalistów. Poza samym dopasowaniem wielkoformatowych płyt do dostępnej przestrzeni oraz ich właściwym przycięciu musimy zmierzyć się także z jeszcze jednym wyzwaniem – polerowaniem. Ostatnim etapem obróbki kamieni naturalnych, które przeprowadzamy po wcześniejszym zdzieraniu, wyrównaniu, szlifowaniu, żywicowaniu i półpolerowaniu. Czynności tej możemy poddać praktycznie wszystkie rodzaje powierzchni – marmurowe, granitowe, bazaltowe, kwarcytowe, czy gnejsowe. W zależności od efektu, jaki chcą uzyskać nasi klienci, wykonujemy fakturę półpolerowaną lub polerowaną na lustrzany połysk.

Etapy polerowania kamieni

Polerowanie kamieni to złożony i kilkuetapowy proces, który wymaga zarówno odpowiednich umiejętności praktycznych, jak i dysponowania specjalistycznym sprzętem. W polerowaniu kamieni wyróżniamy zatem następujące etapy:

Wyrównanie powierzchni

Wyrównanie powierzchni kamienia ma prowadzić do pozbycia się jego górnej warstwy, w tym wszelkich rys, żłobień. Do tej czynności wykorzystujemy specjalne głowice (zdziery) do szlifowania z nasypem diamentowym o odpowiednich gradacjach.

Szlifowanie płyty

Na etapie szlifowania wykonywanego wagonami szlifierskimi dążymy do zlikwidowania zarysowań, które mogą pojawić się na powierzchni kamienia po jego obróbce zdzierami diamentowymi. Szlifowanie to czynność przeprowadzana kilkukrotnie na całej powierzchni, aż do uzyskania w pełni zadowalających rezultatów.

żywicowanie

Żywicowanie nie jest stałym, niezbędnym etapem polerowania kamieni, a czynnością dodatkową. Nie wymagają go na przykład projekty z wykorzystaniem m.in. granitu, marmuru i kwarcytu. Gdy jednak żywicowanie okazuje się niezbędne, jest wykonywane jeszcze przed szlifowaniem. Do żywicowania wykorzystujemy żywicę poliestrową lub epoksydową, którą nakładamy po wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu kamienia specjalną szczotką i wodą.

Półpolerowanie

Półpolerowaniu poddawany jest kamień już oszlifowany, a do czynności tej używamy odpowiednio dobranych w zależności od efektu proszków polerskich, przede wszystkim diamentowego pyłu 600 lub 800.

Polerowanie

Polerowanie właściwe to polerowanie powierzchni kamienia do uzyskania efektu lustrzanego połysku. Podobnie jak na etapie półpolerowania, tutaj również kluczowe pozostaje dobranie odpowiedniego środka, uwzględniając m.in. efekt, jaki chce uzyskać klient, czy rodzaj kamienia. W polerowaniu zastosowanie znajdują bardzo drobne granulacje diamentu, takie jak 1500, 2000 i 3000.

Dodatkowe granulacje

W określonych przypadkach możemy przeprowadzić także kolejne polerowanie z wykorzystaniem granulacji na poziomie od 5000 do nawet 12 000. Podobnie jak żywicowanie, jest to jednak etap dodatkowy.

Jakimi zaletami wyróżniają się kamienie o polerowanej fakturze?

Za polerowaniem kamieni na wysoki połysk przemawiają nie tylko względy estetyczne, ale i użytkowe. Poddane pełnemu polerowaniu charakteryzują się przede wszystkim doskonałą zdolnością do odbijania promieni słonecznych. Wykończone w połysku powierzchnie, podobnie jak fronty meblowe, czy lustra, potrafią z kolei wizualnie powiększyć dostępną przestrzeń i nadać aranżacji lekkiego charakteru.  Efekty te będą szczególnie spektakularne, gdy zdecydowaliśmy się na kamienie o jasnym wybarwieniu. Polerowana powierzchnia staje się ponadto o wiele bardziej elegancka, luksusowa, a przy tym wspaniale podkreśla i wydobywa wszystkie kolory i fakturę wybranego materiału. Wśród walorów użytkowych powierzchni wykończonej na lustrzany połysk musimy wskazać natomiast wyjątkową łatwość w czyszczeniu, a nawet zdolność do samooczyszczania się pod wpływem działania wiatru i deszczu. W tym jednak przypadku konieczne jest jej staranne, pełne uszczelnienie oraz zatkanie żywicą wszystkich mikroporów.

Kontakt