';

Precyzyjne cięcie płytek pod kątem

Idealnie docięte płytki pod kątem

Cięcie płytek pod kątem 45 stopni, nazywane także ukosowaniem lub fazowaniem płytek, stosujemy w sytuacjach, w których zachodzi potrzeba połączenia ciętych płytek pod skosem. Dotyczy to najczęściej narożników zewnętrznych, w których niemożliwe jest estetyczne zespolenie płytek bez wcześniejszej, specjalnej obróbki ich krawędzi. Tego rodzaju narożniki pojawiają się m.in. we wnękach okiennych, wystających ze ściany kominach, a także obudowach stelaża podtynkowego WC. Dzięki cięciu pod kątem 45 stopni jesteśmy w stanie zachować najwyższą estetykę takiego połączenia, a ponadto spójność i lekkość całej aranżacji. Alternatywą dla cięcia pod kątem 45 stopni pozostaje zakrycie narożnika listwą dekoracyjną. Mimo że zwolenników tego rozwiązania nie brakuje, to jednak efekty ukosowania płytek pozostają znacznie przyjemniejsze dla oczu. Niestety w niektórych przypadkach możliwości fazowania płytek bywają ograniczone. Aby otrzymać równą szczelinę i estetyczne połączenie krawędzi, płytki powinny być przede wszystkim możliwie jak najbardziej równe, płaskie. Wszelkiego rodzaj żłobienia, ryflowania, czy występujące pory mogą uniemożliwić ich ukosowanie pod kątem 45 stopni.

Szczegóły tworzą całość

Aranżacja przestrzeni z wykorzystaniem płytek to sposób na zawsze modne, eleganckie, wysoce funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu wnętrza. O ile samo kładzenie płytek jest w większości przypadków czynnością stosunkowo prostą, o tyle ich przycinanie i dopasowywanie do określonej powierzchni przysparza już znacznie większych trudności. Tym bardziej, gdy zachodzi potrzeba skorzystania z cięcia specjalistycznego pod kątem 45 stopni. Należy pamiętać, że przy braku wcześniejszego doświadczenia i odpowiedniego zaplecza sprzętowego próby samodzielnego podjęcia się tego zadania grożą ryzykiem zmarnowania nierzadko kosztownego materiału. Cięcie płytek, w tym cięcie płytek pod kątem 45 stopni to jedna z podstawowych czynności, którą wykonujemy podczas każdej usługi glazurniczej obejmującej wykańczanie łazienek, kuchni, salonów, czy przedpokojów. W Magic-Stone posługujemy się wyłącznie specjalistycznymi i nowoczesnymi urządzeniami, które pozwalają nam szybko, sprawnie i skutecznie wykonywać podstawowe, jak i zaawansowane prace.

Cięcie pod kątem 45 stopni tylko z odpowiednimi narzędziami

W przypadku cięcia płytek pod kątem 45 stopni najczęściej niewystarczające okazują się jedynie najprostsze, podstawowe narzędzia glazurnicze. Wpływa na to nie tylko sama specyfika tego rodzaju cięcia, ale i odmienne właściwości, którymi wykazują się poszczególne płytki. Do fazowania najlepiej nadaje się gres szkliwiony i naturalny. Cięciem pod kątem 45 stopni będzie natomiast trudniejsze w wykonaniu w odniesieniu do płytek  glazurowanych. Cienka warstwa glazury różniąca się kolorem od wewnętrznej części płytki, czyli wypalanej masy ceramicznej, stwarza ryzyko, że nawet najstaranniejszy i najprecyzyjniejszy szlif może doprowadzić do delikatnego uwydatnienia czerpu płytki kolorze jasnoczerwonym. Specjalistyczne zaplecze sprzętowe w postaci m.in. przecinarek, szlifierek, czy maszyn stołowych,  a także fach w ręku gwarantują jednak zachwycające efekty i nieskazitelną estetykę każdego wnętrza.

Stosowane przez nas narzędzia wykorzystują odpowiednio większą siłę cięcia i łamania, a także wyróżniają się odpowiednio większą wytrzymałością niż urządzenia przeznaczone do obróbki klasycznych kafelek. Podczas cięcia płyt wielkoformatowych kluczowa pozostaje również precyzja i pewność wykonywanych ruchów – musimy pamiętać w tym miejscu o znacznych różnicach występujących pomiędzy grubością płyty a jej długością. Przy braku doświadczenia i wprawy w prowadzeniu ostrza, niezwykle łatwo jest doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego lub spękania płytki. Właśnie z tych względów cięcie płytek wielkoformatowych to czynność, którą powinno powierzać się specjalistom.

Kontakt