';

Cięcie płytek
wielkoformatowych

Wykańczanie powierzchni w płytkach

Jeszcze nie tak dawno znamienne głównie dla łazienek i kuchni, obecnie może dotyczyć również pomieszczeń takich jak przestronne, otwarte salony, reprezentatywne hole, a nawet nowoczesne sypialnie. Szczególnie dużą popularnością i zainteresowaniem wśród klientów cieszą się aktualnie płytki wielkoformatowe. Gwarantują one spektakularne efekty w każdym pomieszczeniu, w którym tylko się znajdą. Aby jednak było to możliwe, ich montaż musi zostać poprzedzony odpowiednim dopasowaniem do dostępnej powierzchni, a także profesjonalnym cięciem, które nie uszkodzi struktury płytki. W przypadku płytek wielkoformatowych pokusa cięcia ich samodzielnie często okazuje się zgubna – jest to czynność o wiele trudniejsza niż przycinanie kafelek o standardowych rozmiarach. W Magic Stone specjalizujemy się w szeroko rozumianej obróbce kamieni na profesjonalnych maszynach CNC. Cięcie płytek, w szczególności płytek o wymiarach 250×100 cm to natomiast jedno z podstawowych zadań, które realizujemy podczas każdego zlecenia.

Płytki wielkoformatowe w aranżacji wnętrz

Wielkoformatowe płytki na ścianach i podłogach to od kilku lat silny trend w aranżacji wnętrz i nie zapowiada się, aby coś miało to zmienić. Dzięki nim każda przestrzeń wizualnie może zdawać się większa niż w rzeczywistości, co jest zasługą nie tylko odpowiednio większych wymiarów każdej z płytek, ale i braku wyraźnych fug na łączeniach. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać spójną, jednolitą i minimalistyczną powierzchnię, która zagwarantuje nam doskonałe wrażenia wizualne i użytkowe. Mówiąc o wielkoformatowych płytkach, inaczej nazywanych płytkami XXL, mamy z reguły na myśli płytki, w których długość jednego z boków przekracza 40 cm. Za wielkoformatowe płytki prostokątne uznaje się natomiast produkty o wymiarach 30×60 cm lub 25×70 cm. W praktyce ich rozmiary są jednak o wiele większe i sięgają nawet 250×100 cm! Duże płytki różną się nie tylko kształtem, ale i materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz wzorem, jaki przedstawiają. Pozwalają dlatego na ogromne możliwości aranżacyjne oraz łatwe dopasowanie ich do dowolnej przestrzeni – m.in. nowoczesnej, klasycznej, eleganckiej, skandynawskiej.

Cięcie płytek wielkoformatowych

Chcąc uzyskać spektakularny efekt, jaki są w stanie zagwarantować płytki w rozmiarze XXL wykańczające posadzki lub ściany, konieczne jest ich staranne, umiejętne i profesjonalne przycięcie. Ten etap obróbki musi zostać jednak poprzedzony odpowiednim dopasowaniem płytek do powierzchni, którą mają pokryć. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy wybrany przez klienta produkt przedstawia unikatowy, wyraźny wzór mogący ulec uszkodzeniu na skutek nieprawidłowego cięcia. Do cięcia płytek XXL używamy wyłącznie profesjonalnych, dedykowanych przecinarek elektrycznych lub ręcznych. O wyborze urządzenia elektrycznego lub ręcznego przesądza najczęściej:

  • twardość płytki,
  • wielkość płytki,
  • rodzaj cięcia,
  • powierzchnia do wykończenia

Stosowane przez nas narzędzia wykorzystują odpowiednio większą siłę cięcia i łamania, a także wyróżniają się odpowiednio większą wytrzymałością niż urządzenia przeznaczone do obróbki klasycznych kafelek. Podczas cięcia płyt wielkoformatowych kluczowa pozostaje również precyzja i pewność wykonywanych ruchów – musimy pamiętać w tym miejscu o znacznych różnicach występujących pomiędzy grubością płyty a jej długością. Przy braku doświadczenia i wprawy w prowadzeniu ostrza, niezwykle łatwo jest doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego lub spękania płytki. Właśnie z tych względów cięcie płytek wielkoformatowych to czynność, którą powinno powierzać się specjalistom.

Kontakt